/Files/images/med.png

Медичне обслуговування в ЗДО "Сонечко" здійснює
Охріменко Надія Василівна.


Основні напрямки роботи:

- Проведення медичних оглядів дітей під час зарахування в ЗДО та медичний контроль під час адаптаціїї;

- Здійснення щоденних оглядів дітей;

- Проведення антропометричних вимірювань;

- Обстеження дітей на ентеробіоз, профілактичні заходи;

-Контроль за наявність та достовірністю медичних довідок;

-Аналіз виконання фізкультурно-оздоровчих та протиепідемічних заходів;

- Здійснення контролю за організацією харчування;

- Організація дієтичного харчування дошкільників (за потреби)"

- Організація та контроль за проведенням літнього оздоровлення в ЗДО;

- Контроль за проведенням оздоровчо-профілактичних заходів (загартовування);

- Проведення та планування щеплень.

/Files/images/blestyashki-ornament-106.gif

/Files/images/medsestra/87861953_704162430372301_4279071415879073792_n.jpg/Files/images/medsestra/87795713_704162537038957_495110296440930304_n.jpg/Files/images/medsestra/89018193_704162997038911_5877796588641845248_n.jpg/Files/images/medsestra/89030486_704163167038894_6941269369175408640_n.jpg/Files/images/medsestra/87815746_704163303705547_955284457017835520_n.jpg/Files/images/medsestra/87800631_704163420372202_5692552716430082048_n.jpg

Як обробляти руки спиртовмісним антисептиком

/Files/images/-votgw.jpg

/Files/images/blestyashki-ornament-106.gif

Знайомтеся — «король» респіраторних вірусів COVID-19

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію у сфері охорони здоров’я через атаку нового штаму коронавірусу. Відтак країни, в аеропортах яких приймають рейси із Китаю, запровадили температурний скринінг пасажирів, посилили команди швидкого реагування й лікарів-епідеміологів, забезпечили чергування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги. Чи є в українців підстави панікувати? Розкажемо, але спочатку з’ясуємо якомога більше про це захворювання.

Хто він

Поняття «коронавірус» не конкретизує новий вид, а об’єднує групу хоч і споріднених, але різних вірусів. Вони мають високу частоту мутацій і швидко змінюються. Ними можуть інфікуватися як тварини, так і люди.

Разом із новим штамом, що наразі активно поширюється в Китаї та інших країнах, уже налічують 40 коронавірусів. Сім із них спричиняють захворювання в людини — від гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) до тяжких станів. Зокрема, MERS-CoV спричиняє близькосхідний респіраторний синдром, а SARS-CoV — тяжкий гострий респіраторний синдром.

Штам коронавірусу, що спричинив спалах епідемії, — новий. Раніше його не виявляли в людей. Перші інфікувалися в грудні 2019 року.

Після виступу 11 лютого 2020 року Генерального директора ВООЗ на пресбрифінгу щодо коронавірусів новий штам отримав назву COVID-19.

Звідки взявся

Хоч про новий штам коронавірусу заговорили в 2020-му, та перших інфікованих зареєстрували в останній день 2019-го. Саме тому в його назві фігурує цифра 19.

Лікарі-епідеміологи припускають, що вперше люди інфікувалися ним від тварин. Відбулося це, коли вони відвідували оптовий базар морепродуктів й екзотичних тварин Хайнань, що в м. Ухань, провінція Хубей, Китай.

Оскільки туші тварин розчленовують одразу в місцях продажу, тамтешні продуктові базари називають мокрими.

Перший спалах захворювання лікарі зареєстрували як вірусну пневмонію. Про новий штам коронавірусу COVID-19 (далі — коронавірус) світ дізнався лише за тиждень. Оскільки джерелом інфікування були дикі тварини, лікарі-епідеміологи рекомендували уникати місць їх скупчення, а також — утримуватися від тісного контакту з працівниками місць торгівлі дикими тваринами. Як виявилося, лише цих рекомендацій було недостатньо — ситуація продовжувала загострюватися.

Як передається

Зазвичай коронавірус передається від інфікованої чи хворої людини здоровій і потрапляє їй на слизові оболонки носа, рота, очей. Відбувається це трьома шляхами.

Контактний шлях передачі коронавірусу переважає над краплинним і повітряним. Людина інфікується через предмети, що контаміновані виділеннями з дихальних шляхів хворого, — хустинки, рукавиці; руки; дотики до тварин, м’яса, риби; дверних ручок, поручнів тощо.

Також коронавірус передається під час тісного контакту з його носієм через слиз, слину під час чхання, кашлю чи розмови, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Тісним контактом вважають відстань до 1 м. Це означає, що миття рук, «кашлевий етикет», обробка поверхонь дезінфекційними засобами, захист очей, маска на обличчі знижують ризик інфікуватися.

Повітряний шлях передачі не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов. Наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.

До групи підвищеного ризику тяжкого перебігу захворювання належать люди літнього віку чи ті, які мають слабкий імунітет, супутні захворювання, зокрема цукровий діабет, цироз печінки, хворобу Паркінсона, захворювання серцево-судинної системи — гіпертонію тощо.

Які симптоми має

Інфікована людина може мати помірні чи виражені перші симптоми захворювання:

· підвищену температуру тіла;

· біль у горлі;

· млявість;

· головний біль;

· задуху;

· раптовий кашель;

· нежить.

Симптоми розвиваються стрімко й варіюються. За тяжкого перебігу вони можуть прогресувати до поліорганної недостатності чи зупинки серця.

Головний підступ коронавірусу в тому, що симптоми складно відрізнити від проявів грипу чи ГРВІ. А специфічних коронавірус не має.

Як діагностувати та лікувати

Через схожість із грипом і ГРВІ діагностувати коронавірус лише за симптомами складно. Тому ВООЗ принагідно рекомендує звертатися в заклади охорони здоров’я за перших проявів ГРВІ, грипу чи пневмонії. А ще — перед візитом спочатку відповісти собі, а потім і лікарю на запитання:

· чи контактували з людиною із симптомами ГРВІ;

· подорожували протягом 14 днів до перших проявів захворювання;

· спілкувалися з людиною, яка нещодавно повернулася з Китаю.

Аби підтвердити чи спростувати діагноз, лікар призначить лабораторні дослідження. В Україні вони вже є.

5 лютого 2020 року Центр громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ) отримав перші тест-системи. Вони складаються з комплекту реагентів, якими проводять дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції. Усі зразки хворих із підозрою на коронавірус направлятимуть до вірусологічної референс-лабораторії ЦГЗ.

Специфічного лікування не існує, тож воно базується на загальних принципах — підтримання руху тіла пацієнта і його дихання, поки імунна система не подолає COVID-19. Лікарні тестують уплив противірусних препаратів, аби визначити їхню ефективність проти нового штаму коронавірусу.

Яка ситуація у світі

Найбільша кількість інфікованих коронавірусом і померлих через нього була в Китаї. Однак влада країни шляхом уведення суворого карантину змогла мінімізувати нові випадки інфікування серед громадян.

Аби зменшити контакти між людьми, серед китайців зріс попит на роботів — вони допомагають викидати сміття, розвозять дезінфектори, нагадують людям одягнути маски тощо.

В інших країнах відмічають локальні спалахи, що стрімко поширюються, — тепер лікарі реєструють більше випадків інфікування, ніж нині у Китаї. Наразі чимало інших країн закривають свої кордони, обмежують рух громадського транспорту та пересування громадян між регіонами й вживають інших карантинних заходів. Адже ситуація залишається непередбачуваною.

Карантинні заходи вводять через те, що інфікована людина може поширювати коронавірус навіть протягом безсимптомного (інкубаційного) періоду, — що за офіційною інформацією ВООЗ і МОЗ становить 14 днів. Та за певними профільними виданнями, цей строк можуть збільшити до 24 днів. Поки МОЗ це не підтвердить чи не спростує, орієнтуватися на інформацію підстав немає. Водночас ВООЗ обіцяє, що дані уточнюватимуть з надходженням нових відомостей.

На карантині в порту Японії з українцями серед екіпажу перебував і круїзний лайнер Diamond Princess, де 5 лютого 2020 року виявили спалах коронавірусу. А контейнерне судно з Китаю CMA CGM URAL, що вийшло з порту Шекоу 16 січня 2020 року, 13 лютого прибуло в порт м. Одеси — епідемічна ситуація на ньому благополучна.

На пресбрифінгу щодо COVID-19, що відбувся 16 березня, Генеральний директор ВООЗ зазначив, що у європейських країнах кількість випадків зараження продовжує щодня збільшуватися на тисячі нових випадків. Та порекомендував забезпечити соціальне дистанціювання, розширити тестування, ізоляцію, відстежування контактів хворих1, — наголосив, що лише так можна перервати ланцюг передачі інфекції. Також ВООЗ рекомендує ізолювати у медичних закладах усіх хворих, навіть із легким перебігом. Та у багатьох країн вже не вистачає медичних потужностей для лікування усіх випадків у спеціалізованих медичних закладах. Тож у цій ситуації Генеральний директор ВООЗ запропонував країнам надавати пріоритет літнім та людям із супутніми захворюваннями. А пацієнтів із легкою формою ізолювати і лікувати вдома.

Японські лікарі повідомили, що виявили ефективні ліки проти легкої форми коронавірусу.

За його словами, поки що масові спалахи захворювання реєстрували у країнах із розвиненою системою здоров’язбереження. Однак і ці країни нині заледве сповільнюють темпи поширення інфекції. Тож він закликав парламенти держав посилити карантинні заходи, аби пандемія масово не поширювалася на населення країн із високим відсотком ВІЛ-інфікованих і дітей, які недоїдають.

Згадав він і про світову кампанію «SafeHands Challenge», — коли знаменитості, світові лідери та пересічні громадяни показували, як правильно мити руки. І зазначив, що поки людям треба дотримуватися дистанції між собою, та він сподівається, що єднання і солідарність під час складної ситуації розповсюдяться ширше за вірус.

/Files/images/blestyashki-ornament-106.gif

Стан здоров’я та фізичний розвиток дітей


Дошкільний заклад має медичний кабінет, ізолятор для дітей з інфекційними захворюваннями. Його обладнання в основному відповідає нормативним вимогам. Медичне обслуговування дітей закладу забезпечуює старша медична сестра Охріменко Н.В.
Велику увагу протягом навчального року колектив дошкільного закладу приділив формуванню здоров’язберігаючої компетентності дітей. Ефективність оздоровчих заходів визначалася тим, що поєднувалася тривала комплексна інтенсивна оздоровчо-профілактична робота з корекційно-педагогічними заходами в умовах звичайного режиму життя дошкільників. Дитину оточують кваліфіковані педагоги, медична сестра, які здійснюють постійний моніторинг стану здоров’я дітей, захворюваності, організації раціонального харчування, контроль за виконанням оздоровчих заходів, призначень лікаря, підтримують інтерес дитини до власного здоров’я.

/Files/images/medsestra/DSC08505.JPG


У кожній віковій групі, за результатами обстеження дітей спеціалістами та антропометричними вимірюваннями, наявний листок здоров’я вихованців, згідно з яким проводиться маркування меблів, здійснюється індивідуальний підхід під час фізкультурно-оздоровчої роботи.

/Files/images/medsestra/DSC08506.JPG


Питання захворюваності, відвідування та харчування дітей систематично розглядалися на засіданнях при завідувачеві, аналізувалися показники та розроблялися заходи щодо їх покращення.
Великого значення приділено загартуванню дітей в умовах дошкільного закладу та сім’ї з метою зниження захворюваності дітей. Була звернена увага на проведення оздоровчих заходів (загартування повітрям і водою, використання фітотерапії, часнику, цибулі, лимонів), попередження дитячого травматизму та забезпечення безпеки життєдіяльності, а також проведення занять як з працівниками, так і з дітьми, з правил поведінки, надання першої допомоги у надзвичайних ситуаціях. Ці питання розглядалися на батьківських зборах , на семінарі-практикумі, на консультаціях для вихователів, виробничих нарадах .
Протягом навчального року медичним працівником та адміністрацією на заняттях з фізичної культури проводились заміри моторної щільності та тренуючого ефекту. Результати замірів свідчать про те, що моторна щільність занять в усіх вікових групах коливається у межах норми від 79% до 95%. Тренуючий ефект відповідав нормі в усіх вікових групах 139-157 уд/хв.
Діти отримують всі необхідні продукти харчування в асортименті. Дотримується нормативний об’єм страв. В закладі організоване дієтичне харчування. Батьківська плата становить 40 % від вартості харчування.
На основі накопичувальної відомості обліку витрат продуктів на одну дитину у закладі щомісячно проводиться аналіз виконання натуральних норм харчування.

/Files/images/medsestra/DSC08507.JPG

/Files/images/blestyashki-ornament-106.gif

Лікар радить, консультує, інформує:

/Files/images/zuby1.jpg/Files/images/zuby28.jpg

/Files/images/blestyashki-ornament-106.gif

Застуда.

Малюк застудився. Це й зрозуміло: гіповітаміноз, загальна слабкість, зниження імунітету... Маємо те, що маємо. Нежить не дає дихати, у горлі дере, а тіло трусить лихоманка... Що робити? З`ясувати причину і братися за лікування.

Причин, насправді, може бути дві: переохолодження (бо ж осіннє сонечко таке оманливе) і вірус (він завжди наготові). Або два в одному. Тобто, інколи, вірус може бути знищений лише, коли потрапить до організму, головне, щоб саме організмові вистачило сил з ним поборотися. А сил, як правило, у наших малюків не так вже й багато. Даються взнаки екологія, їхнє вперте небажання їсти корисні продукти, години перед комп’ютером та телевізором...

Ну, звичайно, діти завжди хворіють. Це факт. Зомлівати від нежиті чи болю в горлі не варто. Але... От якби малий не хворів так часто!

А що думають лікарі з цього приводу? Поговоримо і про це. А ще, про перші кроки в лікуванні, боротьбу з вірусами, запобігання ускладненням і профілактику. Ну, як же без неї.

Загальні питання

Застуди. Вони є завжди. Взимку – багато, на початку весни... ще більше. Але у одних вони проходять швидко і навідуються нечасто, а у інших – регулярно переростають у довготривале вилежування вдома з усіма можливими проявами (спочатку ніс, потім горло, далі кашель, а інколи й такі серйозні ускладнення, як пневмонія). І справді, застуда сама по собі не страшна. Страшні ускладнення, які виникають, коли її не лікувати.

ГРЗ, ГРВІ, грип – із цих трьох діагнозів лікарі люблять ГРВІ. Тому що він найзагальніший. Зазвичай віруси, що викликають простудні захворювання різні, проте прояви у них настільки схожі, що нема сенсу з`ясовувати, який саме непроханий гість викликав проблеми. Бо лікування буде одне й теж.

Перші кроки

ГРВІ у дітей починається з високої температури. Так організм намагається знищити ворога, себто вірус. Збивати температуру не бажано. Це знають всі. Але дотримуватися цієї рекомендації мамам, мабуть, найважче. Тут варто керуватися принципом доцільності. Якщо малюк нормально почувається, легко переносить лихоманку, а стовпчик термометра не піднімається вище 38,5 - 39 градусів, то варто залишити його у спокої і не напихати жарознижувальними засобами. Їх безконтрольне вживання – це додатковий удар по здоров’ю і часта причина алергій у дітей.

Якщо ж у дитини бували судоми, вона квола, тяжко переносить температуру, то варто задуматися про зниження. Спочатку шляхом зниження температури в приміщенні до 18-20 °С.

І не кутайте малюка: шортики, шкарпетки, футболочка і тоненька безрукавка. Ось і все.

А коли температура зашкалює, то взагалі, можна роздягнути малюка і зробити обтирання прохолодною водою (34-35 °С). Тільки не холодною, бо це може призвести до судом. Особливо протріть ділянки під пахвами, у паху, під колінам, задню частину шиї - це допоможе швидше знизити температуру.

Непогано зарекомендували себе противірусні засоби інтерферон, лаферон, але тільки на початку захворювання. Коли вже починаються бактеріальні процеси «на місцях» – біль у горлі, кашель, вушні проблеми, тоді потрібно боротися з ними диференційовано.

Антибіотики призначають тоді, коли «просто» ГРВІ переростає у бронхіт, аденоїдит, синусит та інші ускладнення. І тільки лікарем. До речі, існує рослинний замінник антибіотиків типу «Умкалор».

А найголовніше: потрібно підтримувати весь організм, підсилювати його захист. Для цього потрібно багато теплого пиття, підвищена доза вітаміну С, часті провітрювання і позитивні емоції.

Програма «Антинежить!»

Текти з носика починає одразу. І це не дивно: бо саме він призначений природою форпостом на шляху вірусів. Слиз, рідина, епітеліальні клітини – це спосіб зупинити ворогів. Але коли продукти боротьби забивають проходи, віруси мають можливість розмножуватися у закритому середовищі і мігрувати далі в організм.

Тому позбуватися „заторів” потрібно обов’язково. Найкращий вибір – підсолена вода або фізрозчин. Розмішайте третину чайної ложки солі у половині склянки кип’яченої води. Заприскуйте розчин в носик шприцом або маленькою грушею щоразу, як тільки з’явиться потреба вимити слиз.

Щоправда, від набряку це мало допоможе. Але протинабрякові засоби дітям призначають з великою пересторогою! Що робити? З`ясувати.

Річ у тім, що тривале застосування (більше 3 днів), велика концентрація та часте вприскування препаратів типу галазолін, санорин, нафтізин має зворотний ефект – слизова оболонка починає набрякати, пересихати. І хвороба спускається нижче: у трахею, бронхи і легені. Таким чином, лікування лише... посилює хворобу.

Звичайно ж, фармацевти розуміють проблему з протинабряковими засобами і розробляють ліки нового покоління. Які у меншій концентрації мають більш пролонговану дію. А крім цього, додають природні зволожувальні компоненти, котрі покликані ліквідувати спровоковану ними ж сухість. Обов’язково поговоріть на цю тему з лікарем. І ніколи не перебільшуйте дозування ліків, не використовуйте довше, ніж треба.

Допомагайте носику природними засобами: буряковий та морквяний соки, засоби на основі ефірних олійок (якщо нема алергії).

Коли болить горло

Біль у горлі - теж одна з перших ознак того, що вірус уже пробрався в організм. І вчасні дії можуть зупинити проблеми в горлі на початковій стадії.

Теплі напої: молоко з медом і маслом, чай з шипшини. Полоскання настоянкою нагідок, ромашки. Добре діє мед (якщо для вашого малюка він не алерген). Але його потрібно розсмоктувати: тримати в роті максимально довго. І хвилин 20-40 потому нічого не пити.

Крім того, на цьому етапі потрібно уникати будь-якого подразнення слизової, зволожувати і змащувати її. Тому ніяких гарячих напоїв, сольових, оцтових розчинів. Їхній час настане пізніше, якщо на мигдалинах з’явиться наліт і його потрібно буде вимивати. Після цього краще діятимуть лікарські засоби. Інколи (при гнійних тонзилітах) знадобляться антибіотики.

Коли все ж таки кашель

Якщо кашель вологий, не частий, продуктивний (мокротиння відходить), то нічого особливого робити не треба. Ну, молоко з боржомі і медом, звичайно, нікому не завадить. Особливо, коли це «гаряче морозиво» до вподоби малюку.

Біль, печіння і охриплість добре знімають парові содові інгаляції. Можна також попарити ніжки водою з содою або гірчичним порошком.

Для полегшення відкашлювання можна вживати трав’яні сиропи (солодка, подорожник). І обов’язково регулярно викликайте лікаря, щоб він слухав дитину. Це дасть змогу відкоригувати лікування, коли буде найменша потреба.

Профілактика – у способі життя

Щоби запобігти частим застудам (більше 6-8 разів на рік), важливо зміцнювати імунітет дитини. Що робити - ви насправді знаєте. Але нагадувати собі час від часу варто.

1. Правильне харчування. У першу чергу - раціональне і різноманітне. Нехай малюк і не їсть багато, проте в його раціоні повинні бути білки, жири і вуглеводи. Овочі і фрукти (частково у вигляді соків), молочні продукти, м’ясо і риба.

2. Режим дня: мінімум вісім-дев`ять годин сну, прогулянки – протягом двох годин на добу; фізичні навантаження.

3. Послаблення стресів. Менше сварок, більше спокійних розмов. Дитина має розуміти, що батьки завжди на його боці. Не варто забувати про психосоматичні причини частих хвороб.

4. Загартовування. Не варто одразу переходити до екстремальних дій. Обливатися льодяною водою не обов’язково. Достатньо не перекутувати дитину від народження. І не лякатися пробіжок босоніж чи прохолодних напоїв.

5. Вітамінні комплекси і бар’єрні противірусні препарати (типу оксолінової мазі) допоможуть захистити малюка у найбільш проблемні часи.

Будьте здорові!

Пам’ятка для батьків

Як запобігти харчовим отруєнням

Щоб запобігти інфекційним захворюванням та харчовим отруєнням, дотримуйтесь таких простих правил:

 Ретельно мийте усі овочі і фрукти перед тим, як подавати до столу сирими.

 Прищеплюйте дитині любов до чистоти. Привчайте її мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету, повернення з прогулянки.

 Мийте руки з милом перед приготуванням їжі.

 Не зберігайте разом продукти, що їдять сирими, і ті, що підлягають кулінарній обробці.

 Ніколи не кладіть бутерброди, пиріжки, сир, ковбасу, печиво у пакет, де побували овочі, фрукти, ягоди чи яйця, навіть якщо цей пакет здається абсолютно чистим.

 Дбайте про те, щоб їжа для дитини була щойно приготованою, свіжою. Не готуйте їжу «із запасом».

 Не купуйте продукти, якщо не впевнені у їхній якості, з простроченими термінами зберігання, пошкодженою упаковкою. Дотримуйтесь умов та строків зберігання продукту, зазначених на його упаковці.

 Не купуйте продукти харчування на стихійних базарах. Ви маєте право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продуктів.

 Не вживайте незнайомі гриби, ягоди, трави. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби. Не готуйте страви з грибів дітям.

 Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холоді).

 Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, незнайомих підземних джерел тощо.

/Files/images/tarodux-line-but6.gif

“Педикульоз: профілактика та боротьба з ним”

/Files/images/31429835.jpg/Files/images/1430338619_vshi-lechenie.jpg

Вошивість, або педикульоз (від лат. pediculus «воша»), – це паразитування вошей на тілі людини. Відомо три види вошей – головна (Pediculus Humanus Capitis), платтяна (Pediculus Humanus Corporis) і лобкова (Phtyrus Pubis). Всі три види харчуються кров’ю людини. Воші, в залежності від виду, знаходяться на волосяній частині голови, тулуба, у складках одягу, де вони живуть і проходять свій життєвий цикл.

Платтяні воші найкрупніші від усіх інших. Їх довжина від 2,3 до 4,7 мм. Вони живуть і відкладають яйця (гниди) в складках білизни, одягу, особливо в швах. Самка харчується 8 разів на добу. Кожного дня відкладає близько 10 гнид ( всього 200-300 за все життя). Живе вона до 46 днів. Найсприятливіша температура для її життя +30 – 32 С, при зниженні температури до +10-20С вона припиняє відкладати яйця. Якщо температура тіла людини піднімається вище +37С, то воші переповзають з хворої людини на здорову. Це дуже важливий факт, тому що платтяні і головні воші можуть переносити збудників епідемічного висипного тифу, волинської лихоманки.

Харчуючись кров’ю хворої людини, воші також хворіють висипним тифом і гинуть від нього. Зараження людини відбувається не через укус вошей, а в результаті втирання в шкіру людини інфікованих фекалій вошей.

Крім цієї загрозливої ролі, педикульоз дуже неприємна хвороба. В результаті укусів на шкірі шиї, спини, попереку, пахових ямок виникають конусоподібні папули (пухирі), шкіра грубішає, темнішає, стає сухою.

Якщо вошивість у людини триває кілька місяців, то розвивається загальна реакція організму – підвищення температури тіла, м’язовий біль, особливо в ногах, пригнічений загальний стан. Тривала вошивість може призводити до виснаження організму.

Воші - це маленькі безкрилі комахи, їжею яким служить кров людини. Формою воші бувають плоскі, видовжено-ромбічні, на лапках, з маленьким рухливим хоботком, за рахунок нього комаха кріпиться до чого - небудь. Воші, які ще не напилися крові, мають сірувато-коричневий колір, ті ж, які напилися крові - червоного або чорного кольору. Харчуватися цим комахам треба постійно, в іншому випадку вони гинуть. Яйця вошей мають форму овалу, блідо-жовтого кольору, розміром до 1 мм Через 4-9 днів з яйця виходить воша. Самка воші, що живе у волосяному покриві голови людини, має розмір 2,0-3,5 мм, самець - 2,0-3,0мм. Самкам необхідно постійно харчуватися дрібними дозами. З цієї причини довше одного дня жити вони не можуть. У платтяна воші самка довжиною 3,75-5,0 мм, самець - 3,3-3,5 мм. Гниди цього виду вошей прикріплюються саме до ворсу тканини.

Інший вид вошей – головні. Вони живуть на волосяній частині голови, частіше на потилиці, скронях, тім’ї, а також у бороді і бровах. Їх розміри трохи менші від платтяної воші. Вони відкладають яйця (гниди) біля коріння волосся, приклеюючи гниду прозорою клейкою масою. Якщо гнида знаходиться на відстані 1 см від коріння волосини, це означає, що вона була відкладена місяць тому і з неї вже вийшла воша. З яйця приблизно через 10-14 днів виходить личинка, яка через 10-14 днів перетворюється у дорослу вошу. Головні воші відкладають 4 яйця в день, 88-140 за все життя, тривалість життя їх складає 27-38 днів. Максимальна кількість головних вошей в однієї особи може сягати 200 штук. Особливо страждають при вошивості діти. Вони стають дратівливими, погано сплять, у них знижується інтерес до навчання.

Третій вид вошей – лобкова. Її розміри найменші – від 1,36 до 1,6 мм. Вона має плоску форму, що нагадує краба, тому її називають площицею або крабовидною вошею. Лобкові воші живуть на тілі людини, глибоко впиваючись у шкіру, й тут же відкладають яйця. Вони знаходяться не тільки на поверхні лобка, але й у пахових ямках, на поверхні грудей, живота, інколи живуть на бровах та віях. Лобкові воші малорухливі, тому при цьому виді педикульозу люди заражаються тільки при близькому та інтимному контактах. Зараз почастішали випадки зараження лобковими вошами в лазнях. Плодючість їх невелика, самка відкладає 3 яйця в день, 50 за все життя. Розмножуються при температурі 20-45С. Живуть до 17 днів. Запущений лобковий педикульоз перебігає важко, хворий розчісує вкушені частини тіла, іноді підозрює, що він заражений коростою.

Розповсюдження вошей відбувається при безпосередньому контакті людей, особливо при великій їх скупченості: у транспорті, на вокзалах, на ринках, в басейнах. Щоб не трапилась така біда з вами, необхідно після поїздок чи якихось сумнівних контактів, в першу чергу, оглянути свої речі, чи немає на них вошей. Особливу увагу зверніть на складки та шви білизни, де платтяні воші відкладають свої яйця. Бажано в цих випадках пройти самостійно додаткову домашню санітарно-гігієнічну обробку, тобто терміново помитися, змінити одяг і прокип’ятити його та пропрасувати речі гарячою праскою.

Особливо швидко педикульоз розповсюджується у дитячих колективах при спільному користуванні гребінцями, головними уборами, одягом, постіллю, при зберіганні всіх речей разом. Носіями та розповсюджувачами вошей є люди, які не мають постійного місця проживання, ведуть безладний спосіб життя, а також особи, що не дотримуються правил особистої гігієни. При значній вошивості воші можуть переповзати по речах.

Якщо виявлено випадок педикульозу, необхідно оглянути дитячий колектив та членів сім’ї того, у кого знайдено воші. Воші можна вивести механічним шляхом ( вичісування), а гниди ( яйця вошей) необхідно вибирати руками. При необхідності волосся стрижуть або бриють.

При вичісуванні або обстриганні волосся. плечі, спину, груди враженого потрібно щільно закрити простирадлом чи клейонкою. Острижене волосся, вичіски збирають на папір, який потім спалюють.

Через тиждень необхідно знову оглянути враженого (якщо залишилися гниди, з них вийдуть воші) і при необхідності провести повторну обробку.

Слід пам’ятати, що дітей до 5 років, вагітних жінок – годувальниць, осіб з шкірними захворюваннями, ранами на голові обробляють лише механічним шляхом, або уважно вивчити інструкцію до застосування педикулоциду.

Для боротьби з вошами використовують препарати – „Ніттіфор”, „Педекс”, „Делацет”, „Пара-Плюс”, „Педилін”, „Хігія”, „Пермін”, “ХедРінг”, “Lavinal” та 20% водно-мильну суспензію бензил – бензоату. Препаратами слід користуватися згідно з інструкцією.

Народна медицина пропонує обробляти волосся:

– відваром полину;

– вареним буряком;

– соком м’яти;

– соком петрушки;

– соком журавлини;

– керосином;

– оцтом;

– дустовим і дьогтьовим милом.

/Files/images/Pedikulez-1.jpg

Боротьба з платтяними вошами відбувається при обробці одягу в спеціальних камерах , в домашніх умовах – прогладжуючи одяг 5 разів гарячою праскою. Прання білизни в пральних машинах при температурі води 40С не вбиває вошей. Тому її необхідно кип’ятити не менше 15 хвилин.

Позбавитись педикульозу можна тільки при одночасній обробці всіх уражених навіть поодинокими вошами, білизни, одягу, постелі та предметів обстановки.

До основних заходів профілактики педикульозу відносяться:

· суворе дотримання особистої гігієни у побуті;

· суворе дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму у дошкільних дитячих, учбових закладах, гуртожитках, готелях, перукарнях, квартирах, під час мандрівок та активного відпочинку, тощо.

В приміщеннях регулярно проводити прибирання, постільну білизну потрібно міняти не рідше одного разу на тиждень з подальшим її кип’ятінням і прасуванням.

В перукарнях недопустиме повторне користування накидками, простирадлами, гребінцем, машинкою для стриження волосся без належної обробки.

В свою чергу до заходів по дотриманню вимог особистої гігієни, які спрямовані на попередження педикульозу, відносяться:

– регулярні гігієнічні процедури – миття тіла і голови не рідше

двох разів на тиждень;

– регулярна зміна постільної білизни;

– прання постільної білизни при високій температурі;

– прасування одягу (особливо швів) гарячою праскою;

– використання лише своїх предметів у побуті (рушники, гребінці, білизна);

– олія чайного дерева або лаванди рекомендується до використання, якщо вам відомо, наприклад, про випадки педикульозу в дитячому садку вашої дитини;

– щоб уникнути повторного інфікування використовуванні переносником паразитів речі необхідно прокип’ятити і залишити без користування на два тижні, за цей час воші і гниди загинуть (або при кип’ятінні, або без харчування).

У дітей дошкільного віку волосся потрібно оглядати щодня, звертаючи увагу на скроні, тім’я, потилицю. У дітей більш старшого віку волосся треба оглядати щотижня, особливої уваги потребує світле волосся.

У разі виявлення ознак наявності вошей необхідно негайно звернутись до лікаря у лікувально-профілактичний заклад за місцем проживання.

Пам’ятайте!

Воші – розповсюджувачі небезпечних інфекційних захворювань.

Суворе виконання правил особистої гігієни дозволить запобігти виникненню педикульозу.

https://youtube.com/devicesupporthttps://youtube.com/devicesupport

/Files/images/tarodux-line-but6.gif

Практичне заняття для працівників дошкільного закладу: „Надання першої допомоги при укусах, травмах, носової кровотечі, теплових і сонячних ударів”.

Надання першої допомоги при вивихах та переломах

При вивихах

Вивихи – це повне зміщення суглобних поверхонь кісток, що викликає порушення функції суглобу. Вивих може виникнути при падінні на витягнуту або відведену назад кінцівку. Кінцівка постраждалого відведена у бік, суглоб деформований, рух кінцівки обмежений, присутній сильний біль.

Схема надання першої допомоги:

— забезпечити нерухомість постраждалої кінцівки;

— накласти фіксуючу пов’язку;

— верхню кінцівку зафіксуйте косинкою, нижню – шиною;

— дайте постраждалому знеболювальне та заспокійливе;

При переломах

Переломом називається порушення цілості кістки. В області перелому потерпілий відчуває різкий біль, що посилюється при спробі змінити положення. Переломи бувають закриті і відкриті.

При переломах потерпілому необхідно забезпечити іммобілізацію (нерухомість) пошкодженої ділянки тіла. Це зменшує біль і запобігає подальшому зсуву кісткових уламків та повторному пораненню ними кровоносних судин і м'яких тканин.

При іммобілізації можна використовувати будь-які підручні засоби (вузькі дошки, палиці і т.д.) За відсутністю інших засобів знерухоміти верхню кінцівку можна фіксацією її до тулуба, а нижню – до здорової ноги.

Фіксують не менше двох суглобів з обох боків від перелому. На плечовій і стегновій кістках –не менше трьох.

Схема надання першої допомоги при закритому переломі:

— знерухоміти місце перелому;

— накласти шину;

— на місце перелому прикласти холод для зменшення болю;

Неприпустимо:

— дозволяти постраждалому рухати ушкодженою кінцівкою;

— знімати одяг із зламаної кінцівки;

— прикладати тепло до місця перелому;

— транспортувати потерпілого не наклавши шини.

Схема надання допомоги при відкритому переломі:

— перевірте наявність пульсу та дихання;

— у разі необхідності, очистіть дихальні шляхи постраждалого;

— забезпечте нерухомість зламаної кінцівки;

— розріжте одяг на місці рани таким чином, щоб можна було накласти пов’язку;

— зупинить кровотечу (обробіть краї рани і накладіть пов'язку);

— накладіть шину.

Неприпустимо:

— не зупинити кровотечу;

— накладати шину на оголену кінцівку або безпосередньо на рану;

— дозволяти постраждалому рухати пошкодженою кінцівкою;

— торкатися рани, вправляти або видаляти уламки кісток та чужорідні тіла.

Перша допомога при укусі кліщів

ВАЖЛИВО: Самостійно видаляти кліща можна ТІЛЬКИ, якщо немає можливості звернутися в медичний заклад.

1. Змастити кліща вазеліном і залишити на 10-15 хвилин (припиниться доступ повітря, і комаха послабить хватку).

Міцну нитку, якомога ближче до хоботка кліща, зав'язують у вузол, кліща витягують, підтягуючи його вверх. Різкі рухи недопустимі.

Якщо при витяганні кліща відірвалась його голівка, яка має вигляд чорної точки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, промоченим спиртом, а потім видаляють голівку стерильною голкою (заздалегідь прокаленою на вогні). Так, як ви видаляєте звичайну занозу.

ВАЖЛИВО: Видаляти кліща потрібно обережно, не стискаючи руками його тіло бо при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом зі збудниками хвороб в ранку.

2. Після видалення кліща помістіть його в невеликий скляний флакон з щільною кришкою і покладіть туди ватку, злегка змочену водою.

Закрийте флакон кришкою і зберігайте його в холодильнику. Відвезіть його в медичний заклад на діагностику.

ВАЖЛИВО: Для мікроскопічної діагностики кліща потрібно доставити в лабораторію живим. Для ПЛР-діагностики придатні навіть окремі фрагменти кліща. Проте останній метод не має широкого розповсюдження навіть у великих містах.

3. У перші три доби (краще в 1-у добу) провести екстрену профілактику імуноглобуліном або йодантипирином. Щоденно робити перев'язки. Слідкувати, щоб не виникло запалення в місці укусу.

Перша допомога при тепловому або сонячному ударі

Тепловий удар виникає в результаті перегріву організму, при підвищеній вологості повітря, при роботі в жарких, погано провітрюваних приміщеннях та при перебуванні в них у теплому, щільному одязі.

Сонячний удар виникає при тривалому перебуванні на спекотному сонці у результаті розширення мозкових судин та припливу крові до голови до голови.

Температура тіла може підвищується до 40 градусів, при якій внутрішні органи людини не можуть нормально функціонувати. Постраждалий відчуває втому, головний біль, спрагу, нудоту. Нерідко бувають носові кровотечі, судоми, галюцинації. Цей стан може призвести до ураження головного мозку, паралічу дихання, запинки серця.

Схема надання першої допомоги:

- винесіть потерпілого з жаркого приміщення в прохолодне місце;

- укладіть так, щоб голова була вище за тулуб;

- зніміть одяг, оберніть мокрим простирадлом і обливайте холодною водою;

- дайте понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом;

- дайте випити холодний чай або підсолену воду;

- коли температура тіла потерпілого знизиться до 37 градусів, обливання припиніть і обгорніть його сухим простирадлом;

- у разі відсутності пульсу та дихання проводьте реанімацію до відновлення ознак життя або до прибуття медпрацівника.

Неприпустимо:

- залишити потерпілого без допомоги;

- проводити рятування на спекотному сонці;

- давати гаряче пиття.

Перша медична допомога при укусі змії

Укус змії і викликана у зв'язку з цим інтоксикація всього організму бувають часто небезпечними для життя людини. Виділяється отрута зміями, який у них утворюється в привушних залозах, може бути не тільки шкідливим і небезпечним для людей. На його основі іноді виготовляють ліки проти найсильніших хвороб.

Тому, якщо немає потреби, змію вбивати не варто, але обережність при зустрічі з представниками її роду ніколи не завадить. Оскільки живемо ми не в тропіках, то і змії у нас дещо інші, а значить, їх укуси теж по-іншому впливають на наш організм. Найбільш часто можна зустріти таких отруйних змії, укусів яких слід побоюватися, як гадюка, ефа, гюрза, щитомордник.

Зміїний отрута так сильно діє на людину саме тому, що в ньому міститься дуже велика кількість нейротоксинів, а також коагулянтів геморагічної групи. Звичайно, ступінь тяжкості стану і перша медична допомога для хворого залежить в першу чергу від того, який змією він був укушений, а в другу, яка концентрація отруйної речовини в організмі укушеного. Отже, від цих чинників залежить і те, наскільки важко буде лікування та його наслідки.

Перша медична допомога при укусі змії повинна бути надана дуже грамотно , а головне - вчасно. Ні в якому разі не варто відразу ж шукати джгут або тугу пов'язку для того, щоб перетягнути укушену кінцівку. Самостійно припікати рану або присипати попелом також не можна. Багато хто відразу використовують як нейтралізуючого засобу якусь кислотовмісних рідина або кипляче масло. Користі від цього також не буде, можливо, ви тільки збільшите стан хворого. Ці кошти здатні надати повністю протилежний ефект: ускладнити стан хворого, посилити вражаючий ефект, викликати виразкові освіти, а також спровокувати відмирання тканин. Отже, неправильне лікування загрожує появою ознак гангрени, лікування від якої тільки одне - ампутація кінцівки.

З укушеного місця необхідно якомога швидше відсмоктати отруту. Тому , хто це робить, потрібно відразу ж його випльовувати. У тому випадку, якщо на губах у надає допомогу є ранки і хворобливі виразки, відсмоктування отрути займатися не варто. У такому випадку, отруєння швидко перейде до самого рятуємо. За допомогою такої процедури можна видалити при укусі змії близько 60 відсотків всього випущеного нею отрути. А це істотно знижує ступінь концентрації отруйної речовини і зменшує ступінь тяжкості захворювання. Саме надана подібним чином перша медична допомога здатна врятувати життя тому, хто постраждав від укусу змії. Вся процедура триває не менше двадцяти хвилин, саме за такий час можна видалити максимально можливу кількість отрути з рани.

Після того, як отрута вже відсмоктувати більше вдається, ранку обробляють зеленкою , можна використовувати те, що є під рукою в аптечці туриста - спирт, йод. Вкушеній необхідно дати, якщо є така можливість, гарячий чай або каву. Алкогольних напоїв давати не можна. Якщо кровоносну систему наситити рідиною, що не містить спирту, то вона допоможе послабити токсичну дію на організм отрути при укусі змії. Вкушеній настійно рекомендується прийняти заспокійливий препарат. Це дозволить уникнути паніки, яку здатний створити навколо себе сам же вкушений. А паніка може стати серйозною перешкодою для правильного надання першої медичної допомоги. Особливо необхідно дати заспокійливе, якщо відмічено прискорення серцебиття і прискорення пульсу.

Моральна підтримка вкрай необхідна постраждалій людині. Його відразу будуть долати думки про смерть, що цілком нормально для його стану. Після укусів змії можуть початися галюцинації і бачення, погіршитися настрій. Однак хворого потрібно зуміти переконати в тому, що одужання неминуче, що все обійдеться. При цьому необхідно якомога швидше знайти медичний заклад, куди потрібно довезти хворого. У медичних установах одразу зможуть дати протиотруту у вигляді протизміїна сироватка. Поки ви будете транспортувати хворого до лікарні, необхідно повністю знерухомити кінцівку ту, яка була укушена.

Якщо укус є на кінцівки, то пов'язують дві ноги разом . Якщо рука, то її можна прибинтувати до тулуба. Взагалі, знерухомити рекомендується повністю все тіло. Чим менше рухається вкушений людина, тим повільніше отрута пересувається по його організму і тим слабше він діє. А це може стати дорогоцінним часом для того, щоб дочекатися лікарів зі швидкої допомоги. Пам'ятайте, що час, який проходить з моменту укусу і до моменту введення сироватки проти укусу, не повинно перевищувати тридцяти хвилин!

Пов'язка близько ранки дозволяється, але тільки не туга. Пов'язка повинна не припинити рух крові до серцевого м'яза і мозкової області, а все-таки спровокувати вихід отрути з ранки. При правильно накладеної пов'язці місце укусу має злегка кровоточити, що буде свідчити про те, що отрута почала виходити. Укушене місце бажано тримати таким чином, щоб серце було в положенні вище. Зрозуміло, що робиться це для того, щоб отрута повільніше надходив до серцевого м'яза.

При укусі змії зазвичай симптоми отруєння та інтоксикації проявляються вже вперше п'ять-десять хвилин. Якщо протягом двадцяти хвилин, які пройшли після того, як напала змія, не настав загального погіршення самопочуття, не підвищилася температура, не опухла укушених кінцівку, то можна зробити висновок про те, що перша медична допомога не потрібно . У такому випадку вам пощастило - змія виявилася зовсім не отруйною.

Уважно спостерігайте за своїм організмом. Чи немає головного болю і сухості в ротовій порожнині? Не відчувається чи хоча б легка слабкість? Можливо, до лікарні все одно варто здатися. Там зазвичай фахівці повинні розбиратися на вигляд залишився від укусу сліду в тому, отруйна чи була змія чи ні. Існує всього шість різних типів слідів від зміїного укусу. За ним визначають ступінь отруйності.

Що робити при укусі оси і укусі бджоли?

Оси жалять куди частіше і болючіше бджіл. Кусаючи, бджоли залишають в шкірі жало з отрутою, і після цього гинуть. Майже відразу, після того як Вас вкусила оса, Ви відчуваєте сильний біль, печіння, свербіж. Через деякий час після укусу оси з'являється почервоніння і невеликий набряк. Протягом декількох годин почервоніння і опухлість проходять.

Сам по собі укус оси і бджоли нешкідливий, але тільки в тому випадку, якщо Ви не є алергіком. При появі таких симптомів, як задишка, підвищення температури, свербіж у всьому тілі, нудота, блювання, втрата свідомості потрібно в найкоротші терміни доставити потерпілого до лікарні. Добре, що лише невеликий відсоток людей (2-3%) схильні до появи алергічної реакції на укус оси. Алергічна реакція може бути різної складності.

Тож, якщо Ви знаєте про свою схильність до алергії на укуси оси, обов'язково візьміть з собою ліки.

Перша допомога при укусі оси.

Після укусу оси або бджоли обстежте місце укусу. Якщо залишилося жало, його потрібно вийняти пінцетом або пальцями. Якщо укусів більше одного - огляньте їх усі.

Обробіть ранку йодом або зеленкою.

Прикладіть щось холодне до місця укусу оси. Це може бути шматочок льоду, намочена в гірському джерелі ганчірочка, та що завгодно! Аби холодне і чисте.

Потерпілому найкраще присісти і зняти напругу. Можна випити солодку воду або гарячий чай. Дорослим можна випити трохи алкоголю, вважається, що він зменшує дію отрути.

Розтовчіть кілька таблеток активованого вугілля, змочіть порошок водою і прикладіть до місця укусу оси. Закрийте марлевою пов'язкою. Паста з порошку вугілля швидко видалить отруту, і укус не буде ні набрякати, ні боліти.

Слідкуйте за станом потерпілого. При появі алергічної реакції почати введення будь-яких протишокових препаратів.

Якщо алергічної реакції немає і укусів не багато, то людині сходити з маршруту не доведеться. Вас врятує часте пиття і відпочинок. Але все ж краще, що б оси Вас не кусали. Якщо помітили поруч комаху - не варто в паніці розмахувати руками, просто спокійно постійте, і вона полетить геть!

/Files/images/DSC05074.JPG/Files/images/DSC05071.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 3527

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.